Informacje o nauce i zakwaterowaniu

Instytut Języka i Kultury Rosyjskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Sankt-Petersburgu oferuje kursy języka rosyjskiego na wszystkich poziomach, zróżnicowane pod względem czasu trwania, intensywności i specjalizacji. Wielu kandydatów, studentów, wykładowców, biznesmenów i urzędników państwowych już przekonało się o korzyściach płynących z nakierowania efektów kursów na praktyczne umiejętności.

Standardowy kurs praktycznego rosyjskiego zakłada:

 • zajęcia w grupie
 • 20 godzin akademickich tygodniowo (1 godz. akademicka = 45 min) poniedziałek – piątek
 • nauka indywidualna oraz nauka w grupach

Liczebność grupy – 8-12 osób. Kurs rosyjskiego można uzupełnić zajęciami z zakresu kultury rosyjskiej.

Zapisy na wszystkie kursy odbywają się PRZEZ CAŁY ROK! (z wyjątkiem kursów przeznaczonych dla kandydatów na studia na uczelniach rosyjskich). Na zajęciach wykorzystywane są materiały audio i wideo, sale wyposażone są w multimedialne tablice interaktywne. Po kursie studenci otrzymują zaświadczenia o uczestnictwie, istnieje również możliwość podejścia do państwowych egzaminów certyfikowanych (TRKI, TORFL – dowiedz się więcej)

Celem Instytutu Języka Rosyjskiego i Kultury jest nauczanie i popularyzacja dziedzictwa językowego i kulturowego Rosji. Instytut posiada wszystkie niezbędne zasoby dla skutecznego nauczania języka rosyjskiego, przeprowadzania egzaminów certyfikowanych i utrzymywania współpracy naukowo-metodycznej.
Instytut jest częścią Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Sankt-Petersburskiego – najstarszej w Rosji uczelni wyższej, która znajduje się w pierwszej dziesiątce uniwersytetów świata (wg danych UNESCO). Utworzony w 1724 roku jako Centrum Rosyjskiej Nauki i Kształcenia, obecnie uniwersytet jednoczy ponad 32 000 studentów, uczących się na 20 wydziałach. Wśród absolwentów uniwersytetu znajdziemy 8 laureatów nagrody Nobla, obecnego prezydenta i premiera Rosji, wielu znanych uczonych, działaczy zw. z nauką i sztuką.

O UNIWERSYTECIE – FAKTY I LICZBY

 • Pierwsza uczelnia wyższa w Rosji (założona w 1724r.)
 • W gronie absolwentów m.in. prezydent i premier Rosji, 8 laureatów nagrody Nobla
 • Ponad 7 milionów pozycji w bibliotece naukowej
 • Własna kadra metodyków
 • Unikalne materiały dydaktyczne
 • Zajęcia grupowe i indywidualne
 • Przyjazna atmosfera i bezpieczeństwo
 • Międzynarodowa atmosfera – ponad 1000 studentów z ponad 90 krajów
 • Budynek, w którym znajduje się Instytut Języka i Kultury Rosyjskiej zbudowany został w XVIII wieku i stanowi część architektonicznej zabudowy nabrzeża Newy.
 • Instytut jest położony bardzo wygodnie dla tych, którzy chcą poznać zabytki i atrakcje, jakie oferuje Petersburg. Na przykład całkiem niedaleko znajduje się Ermitaż – można dojść do niego na piechotę, tak samo do Centrum miasta. Z okien Instytutu rozpościera się niepowtarzalny widok na Sobór Isaakijewski – czwarta na świecie pod względem wielkości budowla wieńczona kopułą.
 • Intytut wpisany jest w infrastrukturę miasta: niedaleko znajdują się przystanki transportu publicznego, stacja metra.

Akademiki:

Akademiki, w których mieszkają studenci znajdują się na ulicy Korabljestoitelnoj i na ulicy Shevchenko. To najmłodsza część rejonu Wyspa Wasiljewska. Budynki akademików znajdują się praktycznie na brzegu Zalewu Fińskiego. Z akademików do Instytutu kursują autobusy i mini-busy (autobusy nr 7, 151, trolejbus nr 11, minibus nr 62). Dojazd zajmuje około 30 – 40 minut. W pobliżu akademików znajdują się liczne sklepy, banki, kawiarnie i kluby.

W przypadku zwiększonej ilości napływających studentów miejsca w akademikach tymczasowo udostępnia Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Literatury Rosyjskiej.Szczegóły kwaterowania ustalane są indywidualnie.

Zakwaterowanie w mieszkaniu/hostelu:

Instytut Języka i Kultury Rosyjskiej oferuje swoim słuchaczom wiele możliwości zakwaterowania w Sankt-Petersburgu. W zależności od Państwa oczekiwań i indywidualnych preferencji możemy zaproponować Państwu zakwaterowanie w rosyjskojęzycznej rodzinie, hotelu lub wynajętym mieszkaniu. Mieszkanie może zostać zamówione indywidualnie dla Państwa lub dla całej grupy zamierzających uczestniczyć w kursach.

Zakwaterowanie u rodziny goszczącej:

Wszystkie rodziny, do których trafiają studenci, współpracują z Instytutem na przestrzeni kilku lat. Większość rodzin, przyjmujących studentów mieszka w okolicach uniwersytetu w historycznej centralnej części Sank-Petersburga. Członkowie rodzin mówią o sobie jako o gościnnych, przyjaznych i odpowiedzialnych osobach. Uniwersytet sprawdza warunki mieszkalne rodzin, przywiązując szczególną uwagę do gotowości gospodarzy do nawiązania dialogu z zagranicznymi studentami i pomocy im w nauce rosyjskiego i zdobywaniu wiedzy o kulturze rosyjskiej.

U rodziny goszczącej student otrzymuje:

 • Oddzielny pokój
 • Wyżywienie (śniadanie i kolację), jeśli jest to określone w umowie,
 • Zmianę pościeli i ręczników
 • Użytkowanie kuchni jedynie po ustaleniu z właścicielami

Za dodatkową opłatą po ustaleniu z właścielami:

Codzienne użytkowanie pralki, lodówki, komputera, dostępu do Internetu etc., zagraniczne połączenia telefoniczne

Przykładowe śniadanie:

 • kasza
 • jajo lub kanapka
 • herbata lub kawa z cukrem
 • Przykładowa kolacja
 • sałatka warzywna
 • mięso (ryba, kurczak, parówki) 150g. z dodatkami,
 • chleb
 • herbata

Możliwe są inne warianty w ekwiwalencie cenowym w oparciu o indywidualne życzenia studenta.
Owoce, soki, woda mineralna, miód, wyroby cukiernicze itd. nie są przewidziane.

Uwaga!

Zazwyczaj nie jest przyjęta możliwość zapraszania postronnych osób do mieszkania rodziny. Jeśli będziesz chciał zaprosić kogoś do domu, pamiętaj o uzyskaniu pozwolenia od właściciela mieszkania.

Nie zaleca się picia wody z kranu, lepiej kupować wodę sprzedawaną w sklepie. Woda wodociągowa jest bezpieczna do celów higienicznych.

Jeśli przedłuża Ci się spotkanie i zdecydowałeś nocować poza domem, pamiętaj, aby uprzedzić rodzinę goszczącą

Szczegółowe warunki zakwaterowania u rodziny goszczącej ustalane są wcześniej.

 Kursy wakacyjne i zimowe

Kursy latem i zimą są najszybszym sposobem odkrycia możliwości nauki w Instytucie. Te kursy proponowane są zarówno tym, którzy planują rozpocząć przygodę z rosyjskim, jak i osobom, które już uczyły/uczą się w Rosji i chcą połączyć przyjemne z pożytecznym – zwiedzić Sankt-Petersburg oraz podszlifować swój rosyjski na kursie.

Czas trwania kursu: 20 godzin tygodniowo, od 1 tygodnia do 3 miesięcy

Rezultat kursu: rozwijasz i doskonalisz umiejętności językowe, koncentrując się na aspektach codziennego praktycznego użycia i konwersacji, a także korzystasz z niezapomnianych wrażeń, jakich dostarcza miasto. 

Kursy ogólne

Poziom podstawowy A1 (ТЭУ)

Kurs adresowany do studentów, turystów, biznesmenów, którzy chcą poczuć się pewnie w codziennych sytuacjach. Szczególną uwagę zwraca się do kształtowania umiejętności ustnego komunikowania się.
Czas trwania kursu: 6 tygodni (=120 godzin).
Rezultaty kursu: otrzymujesz początkową wiedzę leksykalną i gramatyczną, nauczysz się rozumieć proste frazy i krótkie teksty (szyldy, ogłoszenia…). Będziesz mógł opowiedzieć i napisać o sobie i swojej rodzinie, o przyjaciołach, dniu pracy, czasie wolnym, używając zasobu 760 słów.

Poziom podstawowy A2 (ТБУ)

Kurs przyda się wszystkim, którzy przeszli podstawowy kurs i chcą rozszerzyć swoją wiedzę w społecznej i społeczno-kulturowej sferze komunikacji.
Czas trwania kursu: 10 tygodni, 200 godzin, pod warunkiem znajomości języka na poziomie A1
Rezultaty kursu: nauczysz się czytać krótkie teksty autentyczne i proste teksty w gazetach, będziesz mógł samodzielnie napisać ogłoszenia, krótkie notatki i listy, życzenia. Odnajdziesz się w codziennych sytuacjach, podtrzymując rozmowę o sobie, rodzinie, nauce, pracy, mieście, zdrowiu, pogodzie. Zakładany zasób słów – 1300.

Pierwszy poziom certyfikacyjny B1 (ТРКИ-I)

Kurs skierowany do wszystkich, którzy znają język rosyjski na poziomie podstawowym i chcą swobodnie komunikować się z rodowitymi mówcami zarówno w kontekście codziennym, jak i społeczno-kulturowym i formalnym ogólnie biznesowym.
Czas trwania kursu: 23 tygodnie, 460 godzin, pod warunkiem znajomości języka na poziomie A2
Rezultaty kursu: Czytasz krótkie teksty w gazetach, magazynów i Książek, rozumiesz podstawową informację oraz zdanie autora, piszesz krótkie teksty i przekazujesz pisemnie treść informacji słyszanej oraz przeczytanej. Prowadzisz dialogi w szerokim wymiarze sytuacji komunikacyjnych. Zakładany zasób słownictwa – 2300.

Drugi poziom certyfikacyjny B2 (ТРКИ-II)

Ten kurs skierowany jest szczególnie do studentów udających się na wymianę międzynarodową, kontynuujących studia doktoranckie, osób zainteresowanych Rosją i językiem rosyjskim oraz biznesmenom.
Czas trwania kursu: 19 – 23 tygodnie, 380-460 godzin. Warunek konieczny: władanie językiem na poziomie B1.Rezultat kursu: Czytasz publicystykę i literaturę, prowadzisz korespondencję biznesową, rozumiesz dialogi w kinie i audycjach telewizyjnych, samodzielnie inicjujesz rozmowę, analizujesz problemy w trakcie swobodnej konwersacji. Zasób słownictwa: 10 000 słów. 

Rosyjski w biznesie

Kursy rosyjskiego w biznesie zostały opracowane specjalnie dla managerów i pracowników firm międzynarodowych pracujących w Rosji, zamierzających podjąć pracę, dla osób planujących organizację biznesu na terenie Rosji, chcących uczyć się praktycznego języka, dla zwiększenia efektywności komunikacji z rosyjskimi partnerami i kontrahentami.

Poziom podstawowy (First Certificate in Business Russian)

Czas trwania kursu: 4-5 tygodni, 80-100 godzin, pod warunkiem znajomości języka na poziomie A1
Rezultat kursu: Możesz sporządzać nieskomplikowane listy handlowe, przygotowywać ogłoszenia, reklamy, prowadzić prostą rozmowę biznesową.
Równolegle z tym kursem zaleca się uczęszczanie na kurs ogólny na poziomie A2

Poziom średnio-zaawansowany (Second Certificate in Business Russian)
Czas trwania kursu: 20 tygodni, 180 godzin, pod warunkiem znajomości języka na poziomie A2.
Rezultaty kursu: Umiesz sporządzić rozbudowane listy handlowe, dokumenty biznesowe, prowadzisz rozmowę z użyciem różnych konstrukcji oficjalnych w mowie i piśmie, możesz samodzielnie sporządzić podanie, napisać CV, business plan po rosyjsku. Oprócz tego będziesz wiedział o przyjętych w Rosji zasadach zachowania w sytuacjach codziennych i biznesowych, otrzymasz przydatne informacje geograficzne, polityczne i odnoszące się do wartości duchowych.
Równolegle zaleca się uczęszczanie na kurs ogólny na poziomie B1.

Poziom zaawansowany (Certificate in Advanced Business Russian)

Czas trwania kursu: 12 tygodni, 240 godzin, pod warunkiem znajomości języka na poziomie B1
Rezultat kursu: Władasz wszystkimi stylami zarówno pisemnej, jak i ustnej komunikacji biznesowej, piszesz analityczne i informacyjne artykuły, biznesplany, sporządzasz dokumenty prawne, uczestniczysz w dyskusji na dowolny temat. Znajomość biznesowego języka na tym poziomie pozwala prowadzić profesjonalną działalność top-managerom, osobom zajmującym najwyższe stanowiska, prowadzącym przedstawicielstwo firmy w Rosji.
Równolegle z tym kursem zaleca się uczęszczanie na kurs ogólny na poziomie B2.

Poziom biegły (Certificate in Proficiency in Business Russian)

Czas trwania kursu: 6 tygodni, 100 godzin.
Rezultat kursu: Swobodnie władasz językiem rosyjskim na poziomie wykwalifikowanego tłumacza w sferze profesjonalnej komunikacji, poziom zbliżony do poziomu rodowitego mówcy.
W porozumieniu z Instytutem, możliwe jest przeprowadzenie szkolenia w siedzibie Klienta.
Kursy języka rosyjskiego w biznesie są prowadzone w przypadku utworzenia się grupy.
Zajęcia indywidualne odbywają się w dowolnym czasie.  

Certyfikaty

Po kursie masz możliwośc podejścia do egzaminów (dodatkowa opłata):

 • Poziom A1 (Элементарный уровень) 
 • Poziom A2 (Базовый уровень) 
 • Poziom B1 (ТРКИ-1) 
 • Poziom B2 (ТРКИ-2 )
 • Poziom C1 (ТРКИ-3) 
 • Poziom C2 (ТРКИ-4) 
 • Test niezbędny do otrzymania obywatelstwa RF

Uniwersytet oferuje wiele wariantów przygotowania do egzaminów, indywidualnie i grupowo - złóż zapytanie

 Program kulturalny

Instytut Języka i Kultury Rosyjskiej oferuje swoim słuchaczom nie tylko kursy języka rosyjskiego, ale również różne programy kulturalne i wycieczki

Obecnie w ofercie:

 • Twierdza Pietropawłowska
 • Ermitaż
 • Muzeum Rosyjskie
 • Pawłowsk
 • Puszkin (Carskie Sioło)
 • Petrodworec (Peterhof)
 • Sobór Isaakijewski
 • Sobór Kazański
 • Dom-muzeum Aleksandra Puszkina
 • Muzeum Fiodora Dostojewskiego

 Masz pytanie? Skontaktuj się z nami - Formularz kontaktowy
Tel. +48 794 218 806, codziennie godz. 8.00 – 22.00

E-mail: info@rosyjskiswiat.pl